Ubytování na Jalně

Co navštívit?

V okolí ubytování můžete navštívit:

Loupežnický hrad Šaunštejn je bývalý skalní hrádek a soudobou dominantou vesnice Vysoká Lípa. Vznikl někdy v polovině 14. století při trase České stezky (nebo též České silnice) na odbočce do Hřenska a k Labi. Patřil rodů Berků a později Vartemberků. V roce 1444 byl dobyt, pustl a stal se útočištěm loupežnických band, zběhů a dobrodruhů. Začalo se mu proto říkat Loupežnický hrádek. Dnes se sem lidé sjíždějí hlavně díky kouzelné scenérii, kterou zbytky skalního hradu nabízejí. Výhled do okolí si ale musíte zasloužit. Cesta k němu vede po nesčetných žebřících, schůdkách, můstcích a skalních průrvách, které zvládnou jen ti neodvážnější z nás!

Dolský mlýn nabízí unikátní příležitost, jak skloubit romantiku s pěší turistikou. Od Vysoké Lípy je vzdálen cca 1 km. Najdete zde zříceninu trojkolového mlýny a pily pocházející z roku 1515. Z původní stavby zůstalo dochováno pouze torzo obvodových zdí. V roce 2007 byl Dolský mlýn vyhlášen kulturní památkou a již po několik desetiletí působí jako mimořádné lákadlo mnoha televizních štábů.

Pravčická brána je největší přirozená skalní brána v Evropě a je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Poskytuje jednu z nejlákavějších vyhlídek na blízké i vzdálenější okolí. Její dostupnost od místa ubytování činí cca 7 km chůze.

Soutěsky u obce Hřensko patří k dalším přírodním klenotům Českého Švýcarska. Tyto soutěsky byly pojmenovány po knížeti Edmundu Clary-Aldringenovi a nacházejí se na dolním toku řeky Kamenice. Tento skalnatý kaňon tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do výšky 50 až 150 metrů. V úseku, kde skály padají přímo do vody, nahrazuje cestu plavba na člunech. Toto v Čechách výjimečné vodní dobrodružství pobaví nejenom malé, ale i dospělé obdivovatele přírodních krás.

Děčínský zámek. Pokud chcete návštěvu přírodních památek skloubit s výletem za kulturou, i to je v Českém Švýcarsku možné. Návštěva tohoto velkolepého, klasicistního zámku Vás jistě nezklame. Kromě poutavé prohlídky zámeckých komnat, zde můžete obdivovat i monumentální barokní konírnu a nebo Růžovou zahradu, která byla svého času nejznámější rosarií v habsburské monarchii. Za vlády rodu Thunů zámek navštívil také slavný polský hudební skladatel Fryderyk Chopin. Zámek tvoří dominantu města Děčína a nachází se cca 24 km od Vysoké Lípy.

Pro více informací Vám doporučujeme konzultovat tyto stránky: www.hrensko.cz