Image 21 Image 21

Několik rad a tipů k chovu

Nejdříve k plemeni tibetský teriér. Budu psát o svých zkušenostech a postřezích. Má Kasi (Altyn-Tagh Shalu Gompa) je můj první TT. Měla jsem 15 let pudla, 15 let dalmatinku a pak 2 roky belgického ovčáka (toho v bytě!). TT je velmi sensitivní plemeno. Říká se, že to je každý pes, ale více ještě fenka a TT. Její touhou je být stále se svým páníčkem. Vnímá Vaše nálady. Takže kde může, tam s Vámi jde. Leží za dveřmi, když ji nepustíte do místnosti, u nohou, když sedíte venku na terase či v restauraci, či na zahrádce, když kopete, pod sušákem, když věšíte prádlo, stále pokud možno blízko. Díky své střední velikosti se vleze na klín :-) Ale to nevydrží dlouho, je jí horko. V postýlce je prý taky rád, já tam svou Kasi nepustila. Lehne si pod :-) Neškrábe na dveře, nedělá povyk, ale stoprocentně hlídá. Takže k domečku se zahradou je TT ideální. Já si svou Kasi pořídila jako společnici na turistiku. Autobus, vlak, auto - lehne si k nohám a spí až do cíle, ať je to 20 km nebo 300 km. Nejvíce jsme spolu ušly asi cca 40 km za jeden den, ona bez problémů. Ve stanu si lehne vedle mě a ani o ní nevím. Zvládla i mé dvě kočky v bytě, jak ostatně lze vidět na fotkách.
Myslím, že TT je plemeno naprosto univerzální. Obavy mají někteří, když vidí dlouhou srst. Díky tomu ale TT vypadá tak, jak vypadá - krásně. Prostě od mala navyknete svého pejska na česání a pak už stačí jen jednou týdně za normálního provozu srst pročesat. Důležité je, aby si od mala zvykl, že se srsti věnujete.
Zastávám názor, že jak si psa naučíte, takový je. Co mu dovolíte, to si holt dovolí, ať je to jakékoliv plemeno. Chodím také se svou Kasi na cvičák původně kvůli psům kamarádům a poslušnosti, nyní proto, že nás to baví. Zkoušky jsem odmítla, ale letos možná neodolám, baví ji vyhledávání předmětů, kladina, aport, moc ráda běhá...
Myslím si, že plemeno je vhodné pro začátečníky. Pokud si vyberete štěňátko z mého vrhu, budu Vám ráda pomáhat se vším (výchovou, péčí, případným uchovněním) a ráda budu sledovat, že se má mimino dobře. Samozřejmě jsou štěňátka očkovaná, odčervená, čipovaná a s výbavou + granulky na první dny. K odběru budou v druhé polovině března. Klidně se ptejte, budu se snažit odpovídat co nejdříve.

Náhubek

Pokud jezdíte se svým tibeťánkem autobusem, vlakem, potřebujete náhubek. Náhubek musí být dostatečně velký, aby se Váš pejsek nepřehřál, tzn. , aby mohl i v náhubku otevřít tlamičku a vystrčit jazyk ven a funět :). Přímo na TT jsem nenašla, proto jsem hledala u náhubků pro jiná plemena. Plastové jsou sice velmi praktické, lehoučké, ale nesedí, jsou příliš špičaté a zapínání je zespodu pod bradou, tudíž dříve nebo později každý pejsek přijde na to, že se dá packou snadno stáhnout. Dokud byla Kasi malá, uháčkovala jsem z černé vlny přímo na tlamičku tu správnou velikost, před vstupem do autobusu jsem jí ho nasadila. Použila jsem základní řetízek a pospojovala to do tvaru náhubku, k tomu z řetízku šňůrky a bylo. Další náhubek byl plastový, protože rostla. No a ten stálý je kovový náhubek na knírače. V dobrém obchodě Vás nechají vyzkoušet, jestli sedí. Dělá se na psa i malinko menší na fenu. Všimněte si, že pokud jezdíte s pejskem od mala na výlety, spojí si nasazení náhubku s příjemným výletem a doslova hlavu nastavuje, ať může jet s Vámi.


Obojek

Výběr obojku pro TT je obzvlášť těžký. Kovové obojky žádné nedoporučuji, trhají a brousí srst a většina také špiní, takže pokud máte jiného než černě zbarveného TT, při vlhkém počasí, pocení či jen tak, zůstane na krku po obojku šedý pruh. Vybírám obojek, který se dá snadno zapnout a do zapínání se neplete srst, protože když přijdu domů a chci Kasi hned venčit, zkuste si při vítacím ceremoniálu zapnout přezku klasického koženého obojku... Osvědčil se mi obojek polostahovací kožený, ten dáte přes hlavu a můžete jít, nebo pak obojek z popruhu se zapínáním na tzv. trojzubec. Nám vystačil trojzubec z plastu, ale dělají se i kovové.

Pamlsky pro TT

Nic vepřového! Vyzkoušela jsem asi vše, i v malém množství projímají. Ideální jsou froliky, buvolí kůže, smackosky, biscroky, markiesy, mrkev, starý chleba nakrájený na menší kousky, ten prostě miluje. Dětské piškoty malé (ty co bývají do jogurtu, prodávají je v lidlu).